समाचारहेडलार्इन

नयाँ कोरोनाभाइरस बिरुद्ध आधारभूत सुरक्षात्मक उपायहरू

कोरोना भाइरस रोग (COVID-19) सार्वजनिक सल्लाह

[mashshare]

नयाँ कोरोनाभाइरस बिरुद्ध आधारभूत सुरक्षात्मक उपायहरू:

आफ्ना हातहरू बारम्बार धुनुहोस्
नियमित राम्ररी तपाइँको हातहरू अल्कोहोल हेण्ड रबले सफा गर्नुहोस वा साबुन र पानीले धुनुहोस्। किन? साबुन र पानीले तपाइँको हात धुँदा वा अल्कोहोल हेण्ड रबको प्रयोगले तपाइँको हातमा भएको भाइरसहरू मार्दछ।

सामाजिक विचलन कायम राख्नुहोस्
तपाईं र जो कोही बीच कम्तिमा १ मिटर (३ फिट) दूरी कायम राख्नुहोस्छ।
किन? जब कसैलाई खोकी लाग्यो वा छींक लाग्यो भने उनीहरूले नाक वा मुखबाट साना तरल ड्रप्लेटसहरू स्प्रे गर्दछन् जसमा भाइरस हुन सक्छ। यदि तपाईं धेरै नजिक हुनुहुन्छ भने, उक्त ड्रप्लेट्स तपाईंले सास फेर्दा तपाईंको शरीर भित्र पस्न सक्छ। खोक्ने वा छींक कर्ने व्यक्ति COVID-19 को बिरामी भए सोहि ड्रप्लेट्सबाट कोरोना भाइरस तपाईंमा सर्न जान्छ।

आँखा, नाक र मुख नछुनु होस्
किन? हातले धेरै सतहहरुलाई छुन्छ र भाइरस लिन सक्छ। दूषित भएपछि, हातहरूले भाइरसलाई तपाईंको आँखा, नाक र मुखमा स्थानान्तरण गर्न सक्दछ। त्यहाँबाट, भाइरसले तपाईंको शरीरमा प्रवेश गर्न सक्दछ र तपाईंलाई बिरामी बनाउन सक्छ।

श्वासप्रश्वास स्वच्छता अभ्यास गर्नुहोस्
निश्चित गर्नुहोस् कि तपाईं र वरपरका मानिसहरूले राम्रो श्वासप्रश्वासको सफाई पालना गर्दै हुनुहुन्छ। मतलब तपाईं खोक्दा वा छींक गर्दा तपाई को मुख र नाकलाई आफ्नो कुहिनो वा टिश्युले ढाक्नु होस्। त्यस पछी तुरुन्त प्रयोग गरिएको टिशूलाई डिस्पोजल गर्नुहोस्।
किन? ड्रप्लेटसबाट भाइरस फैलिन्छ। राम्रो श्वासप्रश्वासको स्वच्छता पालना गरेर तपाईंले आफू वरपरका मानिसहरूलाई भाइरसहरू जस्तै चिसो, फ्लू  र COVID-19 बाट बचाउन सक्नुहुन्छ।

यदि तपाईंलाई ज्वरो, खोकी र सास फेर्न गाह्रो छ भने, तुरुन्त चिकित्सा सल्लाह लिनुहोस
यदि तपाइँ अस्वस्थ महसुस गर्नुहुन्छ भने घरमै बस्नुहोस्। यदि तपाईंलाई ज्वरो, खोकी र सास फेर्न गाह्रो छ भने, चिकित्सा सल्लाह लिनुहोस् र अग्रिम कल गर्नुहोस्। तपाईंको स्थानीय स्वास्थ्य प्राधिकरणको निर्देशनहरू पालना गर्नुहोस्। किन? तपाईंको क्षेत्रको अवस्थाको बारेमा राष्ट्रिय र स्थानीय अधिकारीहरूसँग सबैभन्दा पछिल्लो सूचना हुनेछ। अग्रिम कल गर्दा तपाईंको स्वास्थ्य सेवा प्रदायकलाई चाँडो तपाईंलाई सहि स्वास्थ्य सेवामा निर्देशन दिन मद्दत गर्दछ। यसले तपाइँको रक्षा गर्दछ र भाइरस र अन्य संक्रमणको प्रसार
रोक्न मद्दत गर्दछ।

सूचित रहनुहोस् र तपाईको स्वास्थ्य सेवा प्रदायकद्वारा दिएको सल्लाह अनुसरण गर्नुहोस्
COVID-19 को बारेमा पछिल्ला घटनाक्रमबाट सूचित रहनुहोस्। तपाईंको स्वास्थ्य सेवा प्रदायक, तपाईंको राष्ट्रिय र स्थानीय सार्वजनिक स्वास्थ्य  प्राधिकरण वा तपाईंको रोजगारदाताले आफुलाई र अन्यलाई COVID-19 बाट कसरी बचाउने भन्ने बारे दिइएको सल्लाह अनुसरण गर्नुहोस्।  किन? COVID-9 तपाईंको क्षेत्रमा फैलिएको छ कि छैन भन्ने बारे राष्ट्रिय र स्थानीय अधिकारीहरूसँग सबैभन्दा पछिल्लो सूचना हुनेछ। तपाईको  क्षेत्रका व्यक्तिहरू आफ्नो बचाउको लागि के गर्नुपर्दछ भनेर सल्लाह दिन उनीहरू उत्तम मानिन्छन।

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button